Dům vedle pražského obchodního domu Kotva koupil developer Crestyl, paláci chce navrátit zašlou slávu
Na pražském náměstí Republiky změnila vlastníka už čtvrtá budova za poslední dva roky. Developer Crestyl minulý týden koupil rohový dům vedle obchodního domu Kotva, ve kterém má pobočku banka ČSOB. Cena by se mohla pohybovat kolem půl miliardy korun. Nový vlastník plánuje historickou budovu rekonstruovat.
Na pražském náměstí Republiky změnila vlastníka už čtvrtá budova za poslední dva roky. Developer Crestyl minulý týden koupil rohový dům vedle obchodního domu Kotva, ve kterém má pobočku banka ČSOB. Prodávala jej rakouská společnost VB Real Estate Leasing, jenž byla původně součástí skupiny Volksbank Group.
„Pokračujeme v naší strategii nákupu unikátních budov v lukrativních lokalitách, chceme totiž dále rozvíjet naše aktivity v oblasti komerčních projektů,“ komentoval transakci Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.
Náměstím Republiky denně projde v průměru necelých 90 tisíc lidí, lokalita je pro obchodníky velmi zajímavá. Na adrese náměstí Republiky 7 kdysi sídlila Česká strana národně sociální. Dnes si tu vedle pobočky ČSOB pronajímá kanceláře například agentura PR.Konektor.
Kanceláře, nebo byty?
Na náměstí Republiky se v posledních letech zobchodovaly nemovitosti za několik miliard. Například za obchodní dům Kotva loni zaplatila firma Pražská správa nemovitostí v přepočtu 2,2 miliardy korun. Slovenský miliardář Milan Fiľo pak ve veřejné dražbě koupil od státu bývalý klášter za 790 milionů.
Za kolik nakupoval Crestyl, účastníci transakce nezveřejnili. Zasvěcení odborníci z řad investorů však její hodnotu vyčíslili na 20−25 milionů eur, v přepočtu více než půl miliardy korun. Právní poradenství při prodeji Crestylu zajišťovala advokátní kancelář Dentons.
Nový vlastník ještě nemá přesnou představu o tom, jak nemovitost využije. „Určitě ale chceme paláci vrátit jeho zašlou slávu a zrekonstruovat jej tak, aby důstojně reprezentoval jedno z nejvýznamnějších míst celé České republiky,“ uvedl Koleilat.
Podle realitních poradců dává smysl zprovoznit v přízemí domu, případně i v jeho prvním patře obchody, ve vyšších patrech pak ponechat kanceláře. „Dokážu si v budově také představit hotel, byty k dlouhodobému pronájmu nebo reprezentativní sídlo nějaké firmy,“ řekl Omar Sattar, generální ředitel české kanceláře poradenské společnosti Colliers, jež při prodeji nemovitosti zastupovala dosavadního vlastníka.
Crestyl zbudoval v tuzemsku několik kancelářských a obchodních center. Je developerem i řady bytových a rodinných domů v Praze, Středočeském kraji, ale i v severočeském Mostě.
Nejsledovanějším developerským projektem Crestylu však bude Savarin − rozsáhlá revitalizace historických budov a výstavba nových v centru Prahy v sousedství Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.
Nejdražší nájmy
Ulice, které na spodní část Václavského náměstí ústí, jsou mezi obchodníky mimořádně žádané. Na uvolněné prostory se tu tvoří pořadníky. To se také odráží v cenách nemovitostí a zvýšeném zájmu investorů.
Naproti České národní bance v ulici Na Příkopě letos v březnu prodala Komerční banka svou budovu v přepočtu za částku, která se podle informací HN pohybovala kolem 1,5 miliardy korun.
Minulý týden zase v ulici 28. října změnil vlastníka památkově chráněný dům s názvem City Palais za více než 40 milionů eur (v přepočtu asi miliarda korun). Od ruských investorů nemovitost koupila mezinárodní společnost Redevco.
V budově necelý rok provozovala svou prodejnu s lahůdkami rakouská společnost Julius Meinl. Před třemi lety však prostory vyklidila, evidentně neměla dostatečně velké tržby na to, aby z nich zaplatila nájem. Uvolněné obchodní prostory se od podzimu 2014 nepodařilo zaplnit.
Nový vlastník věří, že do historického domu přivede jiného obchodníka. Ti v ulici Na Příkopě platí nejvyšší nájmy v zemi − v průměru 220 eur za metr čtvereční měsíčně. Podle realitních poradců se zájem obchodníků přelévá i do přilehlých ulic včetně 28. října.
Zdroj: www.ihned.cz
Napište komentář
Chcete se zapojit do diskuze?Vzhůru do toho!